Menu
Home Page

The Governing Body

Governing Body - Register of Pecuniary and Personal Interest

 

Governor (Director/Trustee) Category of Governor and term of office Appointing Body Trust Board Members Positions of Responsibility at Sudbury Primary School Relevant business interests that could present a conflict of interest including whether a governor at another school Personal relationship (if any) with member of school staff e.g. spouse, partner, relative

Mr. Ian Phillips

(appointed 10.12.2015)

Community Governor

4 years

Exp. 09.12.2019

Governing Body

Chair of Governors

Communications

Strategy

Fishbone

Woodhouse College

NLG Services

None

Francis Terence Molloy

(appointed 01.09.2016)

Executive Headteacher

4 years

Exp. 31.09.2020

Governing Body Education; SPS leadership thinking

None

London Leadership Strategy, The Arts Educational Schools London

CHSA

None

Beth Ragheb

(appointed 01.09.2016)

Headteacher

4 years

Exp. 31.09.2020

Governing Body Education; SPS leadership thinking None None
Kamini Mistry Associate Headteacher Governing Body Education; SPS leadership thinking None None

Silvanna Mazzaschi

(appointed 12.07.2016)

Staff Governor

4 years

Exp. 11.07.2020

Governing Body Education; SPS staff  thinking None None

Janet Pettit

(appointed 17.09.2015)

Staff Governor

4 years

Exp. 16.09.2019

Governing Body Education SPS staff thinking

None

NASWT

None

Fenton Higgins

(appointed 23.02.2016)

Community Governor

4 years

Exp.  22.02.2020

Governing Body Finance; corporate strategy; accounting practice

Senior partner of chartered accountants Higgins Fairbarn & Co

Chairman of media group HAI Media Holdings Ltd

Vice Chair of sixth form college

Woodhouse College

None

Shailesh Parekh

(appointed 23.02.2016)

Community Governor

4 years

Exp. 22.02.2020

Governing Body Educational finance; primary school business management SBM at other Borough schools None

Greville Thomas

(appointed 16.07.2015)

Community Governor

4 years

Exp. 15.07.2019

Governing Body Charity/ Community work/outreach None None

Ms Niva Thiruchelvam

(appointed 23.02.2016)

Community Governors

4 years

Exp. 22.02.2020

Governing Body Law; central government; strategy; crisis management None None

Rinkal Shah

(appointed 12.07.2016)

Parent Governor

4 years

Exp. 11.07.2020

Governing Body School meals supervision; school volunteer None None

Rishi Raj Ramdhony

(appointed 17.09.2015)

Parent Governor

4 years

Exp. 16.09.2019

Governing Body Construction; corporate finance Charter Engineer with MICE (UK) None

Mr Julian Edward Samuels 

(appointed 05.03.2013)

Parent Governor

4 years

Exp. 04.03.2017

Governing Body

Project Management

/Strategy

None None

Mrs Atima Bhatnagar

(appointed 18.10.2016)

Parent Governor

4 years

Exp. 17.10.2020

Governing Body IT Management None None

 

Top